بازدید از پارک کوهسنگی در سفر به مشهد

اگرچه معمولا نیت مسافران  تور مشهد زیارت حرم مطهر امام رضا (ع) است؛ اما در کنار به جا آوردن آداب زیارت، شهر مشهد دارای دیدنی‌ها و تفرجگاه‌های بسیاری است؛ که می‌تواند سفر زیارتی شما را به یک سفر توریستی تمام عیار تبدیل کند. در این نوشته وب‌سایتزیما سفر پارسمی‌خواهیم نگاهی داشته باشیم به پارک کوهسنگی و این جاذبه توریستی زیبا را به شما معرفی کنیم.

تاریخچه مختصر پارک کوهسنگی

پارک کوهسنگی بر مبنای یک منطقه زیبای طبیعی ساخته شده است. در نتیجه قبل از آنکه به پارک تبدیل شود نیز یکی از مناطق تفریحی و گردشگری مردم مشهد بوده است. البته در گذشته این منطقه در خارج از شهر قرار داشته است؛ اما به مرور و با توسعه روزافزون شهر مشهد، این پارک هم اکنون به عنوان بخشی از شهر مشهد شناخته می‌شود.

ساختار اولیه پارک در سال 1310 شکل گرفته است. تا پیش از این پارک کوهسنگی تنها به عنوان منطقه‌ای برای کوهنوردی و طبیعت‌گردی محسوب می‌شد؛ اما در این سال پارک کوهسنگی دارای استخر و قنات و برخی امکانات ساده شد. در ادامه این فعالیت ها و در سال 1318 هجری شمسی، این پارک با کمک مهندسان آلمانی دارای ساختمان مرکزی، مسیرهای پیاده‌روی، نرده‌کشی و گل‌کاری شد. در واقع این سال را می‌توان سال رسمی افتتاح پارک کوهسنگی دانست.

همان‌طور که گفتیم بعدها با گسترش حدود شهر مشهد و ساخته شدن خیابان کوهسنگی، در سال 1340 هجری شمسی ارتباط پارک و مشهد به طور کامل‌تری برقرار شد؛ و امروزه پارک کوهسنگی به عنوان بخشی از ساختار شهری مشهد شناخته می‌شود.

جالب است بدانید این پارک از نظر تاریخی دارای اهمیت زیادی است؛ و پیش از تبدیل شدن به پارک نیز مورد توجه بوده است. به عنوان مثال در سال 995 هجری قمری، شاه عباس صفوی در سن 16 سالگی در این منطقه، که آن زمان روستایی خوش آب و هوا و ییلاقی بوده است؛ توسط مرشد قلی خان استاجلو تاجگذاری کرده است.

همچنین این پارک مدفن بسیاری از بزرگان و مشاهیر شهر مشهد است. میرزا ابراهیم رضوی، شیخ اسدالله یزدی، شیخ صفی الله ایسی و تعدادی از یارانش در این محل دفن شده و مقبره دارند.

جاذبه‌های پارک کوهسنگی

قدیمی‌ترین مرکز تفریحی شهر مشهد ترکیبی از جاذبه های طبیعی و مصنوعی است. این پارک دارای آب و هوایی بسیار مطبوع، طبیعتی زیبا و ساختاری سنگی است؛ که در دامنه‌های کوه شکل گرفته است. طبیعت زیبا و مسیرهای پیاده‌روی متنوع و سرسبزی آن، این پارک را به یکی از زیباترین پارک‌های کشور تبدیل کرده است.

پارک کوهسنگی دومین پارک بزرگ شهر مشهد، بعد از پارک ملت است. یکی از جاذبه‌های این پارک مجسمه‌های شیر سنگی در مسیر درب ورودی آن است. این مجسمه‌ها به همراه دو مجسمه انسان، پیش از انقلاب اسلامی و توسط شهردار وقت شهر میلان ایتالیا به این پارک تقدیم شده است. البته پس از انقلاب مجسمه‌های انسانی که در مرکز پارک نصب بودند، برداشته شدند. اما مجسمه‌های شیر هنوز بر جای خود استوار هستند.

یکی دیگر از جاذبه‌های پارک کوهسنگی موزه بزرگ خرسان است. معماری این موزه با الهام از مهماری کاخ کلات نادر طراحی شده است؛ و از آثار معماری چشمگیر در دوران خود است. بازدید از این موزه برای علاقمندان تاریخ می‌تواند جالب باشد.

این پارک که پس از حرم مطهر امام رضا (ع) و آرامگاه فردوسی در شهر طوس، پر بازدیدترین منطقه مشهد برای توریست‌ها است؛ طی طرح‌های توسعه خود تبدیل به یک مرکز تقریحی و گردشگری گسترده شده است؛ که هنوز هم توسعه آن در بخش‌های مختلفی از جمله باغ‌های هفت‌گانه باغ پذیرایی، باغ سنگی، باغ طبیعی، باغ ورزشی، باغ آرامگاه، باغ فرهنگی، باغ پرندگان، دریاچه مصنوعی و باغ موزه ادامه دارد.

در هر صورت به مسافران  تور مشهد  توصیه می‌کنیم هنگام سفر به این شهر، بازدید از این پارک و گذراندن یک روز در فضای آن را همراه با خانواده فراموش نکنند.امتیاز بدهید :

| امتیاز : NAN
موضوع : | بازدید : 9
برچسب ها :

تاريخ : يکشنبه 15 مهر 1397 | 20:53 | نویسنده : زیما سفر پارس |