آشنایی با تور و تاریخچه مشهد - قسمت اول

ایران و مشهد مقدس

برای سفر وتور مشهدیهتر است تا کمی از پیشینه تاریخی آن بدانید و با علم به این مسائل قدم روی خاک این شهر یگذارید تا لذت آن را دو چندان حس نمایید.

پس از مطالعه درباره این مقاله می توانید از تور مشهد ، تور مشهد ارزان و تور مشهد لحظه آخری ما دیدن فرمایید و از مشاوره زیما سفر پارس استفاده فرمایید.

همراه ما باشید و با تاریخ غنی شهر مشهد و تور آن آشنا شوید.

مشهد قطب مذهبی ایران است که در گوشه شمال شرقی کشور، در منطقه ای کوهستانی به نان خراسان واقع شده است. نام مشهد به معنای محل شهادت است؛ محل شهادت امام رضا، امام شیعیان که در قرن نهم در این شهر مسموم شد و اکنون میلیون ها زائر برای زیارت و اظهار لطف و احترام خود به حرمش می آیند. اشیا باارزش و نسخ خطی منحصر به فردی در کتابخانه حرم وجود دارد.

با این اوصاف، مشهد به نوعی یک شهر توریستی محصوب می شود که پر است از هتل ها و مهمان خانه هایی برای اسکان دادن زائرانی که هر روزه با هواپیما، قطار و اتوبوس از دیگر نقاط کشور به این شهر می آیند.

تاریخ شهر

در ابتدا مشهد روستایی به نام سَناباد (نوقان) بود که مدت های طولانی (پیش از اسلام) تحت الشعاع شهر توس قرار داشت. هم خلیفه ی عباسیات (هارون الرشید) و امام هشتم شیعیان (علی بن موسی الرضا) در سناباد به خاک سپرده شده اند. علی بن موسی الرضا تنها امام شیعیان است که در خاک ایران به خاک سپرده شده و اعتقاد بر شهادت ایشان با سم، نام این شهر را به مشهد به معنی (محل شهادت) تغییر داده است.

در اواخر قرن بیستم و بیش از یک قرن پس از شهادت امام، نام روستای سناباد به مشهد رضوی (به معنی محل شهادت رضا) تبدیل شد. جهانگرد بزرگ، ابوعبداله ابن بطوطه، در حدود سال ۷۰۹ به این شهر وارد شده و از آن با همین نام یاد کرده است. به نظر می رسد نام مشهد، پس از حمله ی مغول در سال ۷۶۸ در بین عموم رایج شده است.

حرم امام رضا و مسجد جمعه، دو جواهر معماری شهر، طی حملات و تهاجم های متعدد ازبک ها و افغان ها بسیار آسیب دیده اند، اما هربار دوباره توسط مردم بازسازی شده اند. این حملات متعدد باعث شده بود که این شهر برای مدت های طولانی منزوی شود اما تحت رهبری نادر شاه افشار که تلاش کرد مذهب ایران را به اسلام سنی تبدیل کند ولی موفق نشد، مشهد تبدیل به پایتخت شاهنشاهی ایران شد. در زمان سلطنت نوه ی نادرشاه، شاه رخ، خراسان اساسا زیر نظر حاکمیت هرات که سلطنتش مستقل از ایران بود قرار داشت.

قاجارها، دوباره حاکمیت خراسان و مرکزش مشهد را در سال ۱۱۸۲دوباره به ایران بازگرداند، اما کنترل شهر از سال ۱۲۰۴ تا ۱۲۲۹ به دست شورشیان محلی قرار گرفت. در سال ۱۲۸۴ انقلاب مشروطه، قدرت حکومت را تحت تأثیر قرار داد. با از دست رفتن مشروعیت حکومت توسط دولت های متحد روس و انگلیس در سال ۱۲۸۶، ایران تقریبا بین دو کشور روسیه و بریتانیا تقسیم شد. در سال ۱۲۹۱ نیروهای روس، شهر مشهد را بمباران کردند، این عملیات همزمان با تصرف قدرت توسط یوسف خان شد که در سال ۱۲۹۰ در برابر تهران طغیان کرده بود. طی این بمباران آرامگاه امام رضا آسیب دید و همین امر باعث خشم و نفرت مردم از خان شد. گرچه یوسف خان در نهایت دستگیر و اعدام شد، اما سلسله قاجار هم به وضوح داشت قدرت را از دست می داد. در سال ۱۲۹۸، بریتانیا تلاش کرد تا قیومیت خود را بر ایران تحمیل کند، اما این طرح در مجلس تصویب نشد.

در همین اوضاع، سردار سپه رضاخان، فرمانده تیپ قزاق، کودتا کرد و خود را در سال ۱۲۹۹وزیر جنگ، در سال ۱۳۰۲ نخست وزیر و در سال ۱۳۰۵ شاه ایران منصوب کرد و نام رضا شاه پهلوی را برای خود برگزید. تحول حکومت از قاجار به پهلوی تغییراتی در حکومت مشهد ایجاد کرد. در زمان قاجارها، اعضای خانواده سلطنتی به حکومت استان خراسان منصوب و همزمان متولی حرم مطهر محسوب می شدند. منصب متولی حرم رفته رفته بسیار پراهمیت شد، زیرا تمامی املاک و مغازه ها تحت نظارت متولی قرار می گرفتند و درآمد سالانه آن از لحاظ اقتصادی یکی از سودآورترین کسب وکارهای ایران بود. شاهان پهلوی در انتصاب اعضای سلطنتی برای کنترل و مدیریت حرم از قاجارها پیروی نکردند، بلکه پیشیارهای وفادار خود را برای این عنوان در نظر می گرفتند. بنابراین مدیریت تمام دارایی های حرم و تصمیمات کلیدی در مورد زیارت، نماز، سرمایه گذاری های زیربنایی، فعالیت های آموزشی و درسی، همگی زیر نظر پشاه انجام می شد.

به پایان مقاله اول مشهد می رسیم، در مقاله های بعدی می توانید بیشتر با این تور آشنا شوید.

از تور مشهد  ، تور مشهد ارزان وتور لحظه آخری مشهدزیما سفر پارس دیدن فرمایید تا با مقرون به صرفه ترین قیمت از این شهر فوق العاده دیدن فرمایید.امتیاز بدهید :

| امتیاز : 0
موضوع : | بازدید : 4
برچسب ها : تور مشهد,

تاريخ : شنبه 18 فروردين 1397 | 12:50 | نویسنده : زیما سفر پارس |