گردشگری و جاذبه های توریستی در مشهد - قسمت اول

گردشگری و جاذبه های توریستی در تور مشهد - قسمت اول

معرفی جاذبه های گردشگری تور مشهد و جاذبه های گردشگری مشهد.

مشهد شهری است که در شمال شرقی ایران واقع شده و مرکز استان خراسان رضوی و دومین شهر پرجمعیت بعد از تهران است. مشهد در زمان حکومت نادر شاه افشار به عنوان پایتخت ایران انتخاب شد. این شهر دارای آب و هوای معتدل و متغیر است. دو رشته کوه بینالود و هزارمسجد با قله های بلند آن در این منطقه واقع شده است که منطقه را به یک ناحیه نیمه کوهستانی تبدیل کرده است. مشهد در سال 2009 به طور رسمی توسط دکتر احمدی نژاد و نمایندگان مجلس به عنوان پایتخت معنوی ایران انتخاب شد.

حرم حضرت امام رضا (ع)

مقبره علی بن موسی الرضا در مشهد واقع شده است. در اواخر قرن 9 گنبدی بر روی قبر وی ساخته شد و حرم او گسترش یافت. اولین گنبد حرم امام رضا (ع) به فرمان سلطان سنجر، پادشاه سلجوقی و تلاش های وزیر او، شریف الدین قومی، ساخته شد. گنبد از کاشی ساخته شده است. اما کاشی های رسی توسط شاه طهماسب صفوی جمع آوری شد و گنبد طلایی روی آن ساخته شد. در سال 1973 گنبد طلایی بازسازی شد. حرم امام رضا (ع) شامل هفت حیاط است (صحن) که در زیر جزئیاتی از آنها آورده شده است:

صحن انقلاب - حیاط انقلاب

صحن آزادی - حیاط آزادی

صحن امام خمینی

صحن مسجد گوهرشاد

صحن قدس

صحن جمهوری اسلامی - حیاط جمهوری اسلامی

صحن جامعه رضوی - حیاط بزرگ رضوی

صحن غدیر

آرامگاه فردوسی

آرامگاه فردوسی در توس است. منطقه توس در طول دوره اساطیری توسط یک قهرمان ایرانی به نام توس ساخته شد و شاعر بزرگ حماسی ایران نیز در همان منطقه به خاک سپرده شد. آرامگاه در جشن های هزاره فردوسی در سال 1934 افتتاح شد. آرامگاه فردوسی توسط هوشنگ سیحون در سال 1969 طراحی شد و مجسمه هایی که برخی از داستان های شاهنامه را به تصویر می کشد بر روی دیوارهای آن توسط بهترین سنگ تراش ها تراشیده شدند. این آرامگاه پس از آرامگاه کوروش ساخته و طراحی شده است.

آرامگاه شیخ بهایی

بها الدین محمد بن حسین آملی به نام شیخ بهایی یکی از معروف ترین دانش پژوهان قرن دهم و یازدهم بود. او کارهای متعددی را در فلسفه، منطق، نجوم و ریاضی انجام داد. آثار او شامل بیش از 88 مقاله، نامه و کتاب است. او همچنین شعرهای برجسته ای را سروده است. او در سال 1610 در اصفهان فوت کرد. طبق وصیت او پیکرش در مشهد و در نزدیکی حرم امام علی بن موسی الرضا و در کنار موزه آستان قدس رضوی به خاک سپرده شد.

آرامگاه پیر پالاندوز (زین اسب قدیمی)

این آرامگاه متعلق به محمد عارف عباسی است (همچنین به عنوان پالاندوز شناخته می شود که به خاطر شغل او نامگذاری شده است؛ زیرا او برای کسب درآمد زین اسب می ساخت) که یکی از عرفای بزرگ در قرن 10 میلادی است. این شامل یک گنبد به شکل پیاز است. بقایایی از نقاشی های صفوی در داخل گنبد و روی سقف آن وجود دارد. این مقبره در 985 هجری قمری ساخته شد.

روستای تاریخی کانگ

کانگ روستایی در منطقه روستایی طرقبه در شهر مشهد است. نمای بیرونی این روستا شبیه ماسوله - روستای تاریخی واقع در استان گیلان است. سقف خانه ها به عنوان مناطق عبور عابر پیاده شبیه به خیابان ها عمل می کنند. به همین دلیل روستای کانگ به عنوان ماسوله دوم شناخته می شود. معماری دیدنی کانگ و همچنین آب و هوای معتدل و ماهیت روستا دلایل محبوبیت این منطقه در بین مردم مشهد و همچنین زائران این منطقه است. کانگ به معنای "یک پنجه قوی در کوه ها" در گویش محلی است که همچنین به معنای قلعه قوی در برابر دیگران می باشد.

گنبد هارونیه

هارونیه یک ساختمان مکعب شکل واقع در توس است. ستون و گنبد این ساختمان دارای معماری خاصی است. این گنبد در بین مردم عادی به نام "زندان هارون" نیز شناخته می شود. تحقیقات اخیر نشان می دهد که هارونیه یک معبد یا خانقاهی است که در قرن هفتم یا هشتم ساخته شده است.

زیما سفر پارس مجری  تور مشهد  ،  تور ارزان مشهد  و  تور لحظه آخری مشهد  آماده ارائه خدمات مسافرتی و هتل های مناسب با مشاوره رایگان حتی در روز های تعطیلامتیاز بدهید :

| امتیاز : NAN
موضوع : | بازدید : 13
برچسب ها : تور مشهد ، تور ارزان مشهد ، تور لحظه آخری مشهد,

تاريخ : شنبه 29 ارديبهشت 1397 | 14:17 | نویسنده : زیما سفر پارس |